ZABURZENIA LĘKOWE A ALKOHOL czyli leczenie się za pomocą lampki wina

Zaburzenia lękowe a alkohol…Osoby cierpiące na różne rodzaje zaburzeń lękowych, a w szczególności na lęk przestrzeni, mają skłonności do sięgania po używki, zwłaszcza alkohol, aby zagłuszyć objawy choroby.

W wielu wypadkach może się zdarzyć, że agorafobia powstanie w wyniku nieodpowiednich prób radzenia sobie z narastającym poczuciem niepokoju. Badania wykazały, że jedna trzecia alkoholików zmagających się z tą chorobą przyznaje, iż zaczęli pić po to, aby zredukować lęk. Często dzieje się tak, że człowiek zaczyna pić z przekonaniem, że alkohol pomoże mu opanować niepokój, co prowadzi do coraz częstszego sięgania po kieliszek, a to z kolei jeszcze bardziej pobudza napięcie i powoduje wzmożoną chęć ukojenia nerwów.

Alkohol prowadzi do rozhamowania poprzez osłabienie kontroli zachowania. Pomaga być towarzyskim osobom nieśmiałym, odważnym – osobom asekuranckim, operatywnym – osobom zachowawczym. Etanol niejako „oszukuje mózg”, jednak nie jest panaceum na problemy psychiczne. W perspektywie krótkofalowej daje uczucie uwolnienia od lęku, ale na dłuższą metę przyczynia się do rozwoju poważnych zaburzeń poprzez uzależnienie psychiczne i fizyczne organizmu. Będąc „wstawionym”, człowiek się niejako znieczula, żyje w iluzji, że radzi sobie z trudnościami emocjonalnymi. W rzeczywistości jednak alkohol to pseudo-metoda walki z lękami.

Następnego dnia człowiek ma kaca, także tego moralnego, a działanie alkoholu, zamiast redukować napięcie, przyczynia się do intensyfikowania stanów lękowych. Człowiek popada w jeszcze gorszy nastrój, ma poczucie pustki, beznadziei, bezwartościowości, niedopasowania społecznego i nieumiejętności radzenia sobie z frustracjami. Zaburzenia nerwicowe mają tendencję do współwystępowania z innymi zaburzeniami psychicznymi, np. depresją, jak i uzależnieniami – narkomanią, erotomanią czy alkoholizmem. Mechanizm uzależnienia staje się sposobem redukcji lęku. Osoba uzależniona wpada w matnię błędnego koła. Pierwotne problemy emocjonalne, np. nerwica, stają się pożywką dla rozwoju nałogu. Mechanizm zaburzeń przebiega według sekwencji: objawy nerwicowe – pragnienie zredukowania dyskomfortu psychicznego – substancja psychoaktywna (alkohol, narkotyki) – chwilowa poprawa samopoczucia – poczucie winy – spadek nastroju – nasilenie objawów nerwicowych – ponowne picie, co prowadzi do rozwoju uzależnienia od alkoholu.

Źródło: Pokonać lęki i fobie, J. Bemis, A. Barrada