CZY JESTEM UZALEŻNIONY?

Do rozpoznania uzależnienia jest potrzebna szczera rozmowa ze specjalistą. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy stawiana jest diagnoza. Zastanów się nad poniższymi kryteriami, jeżeli wystąpiły one u Ciebie w ciągu minionych 12 misięcy (co najmniej 3-6 kryteriów) -nie zastanawiaj się PODEJMIJ LECZENIE…

  • UTRATA KONTROLI NAD PICIEM-oznacza, że nie masz wpływu (nie masz kontroli) ile, gdzie i kiedy wypijesz. Sygnałem utraty kontroli jest planowanie picia, które się nie sprawdza. Sposób i forma picia odbiega od norm społecznych.
  • PICIE POMIMO POJAWIAJĄCYCH SIĘ PRZEZ ALKOHOL STRAT-przez picie pojawiają się problemy w różnych obszarach życia np. problemy w pracy, kłopoty z prawem, problemy finansowe, poczucie wstydu. Pomimo negatywnych następstw wynikających ze spożywania alkoholu,  osoba uzależniona nie potrafi powstrzymać się od picia.
  • GŁÓD ALKOHOLOWY-silna potrzeba picia z tendencją do natychmiastowego zrealizowania. Charakteryzuje się objawami: suchy kac, natrętne myślenie o alkoholu, apatia, zobojętnienie, skoki napięcia, zwiększona liczba konfliktów itp.
  • ZESPÓŁ ABSTYNENCYJNY-jest stanem zaburzeń somatycznych i psychicznych, objawiający się bólem głowy, nudnościami, biegunkami, lękami, drżeniem ciała, obniżeniem nastroju, ogólnym osłabieniem organizmu. Powstaje po odstawieniu alkoholu. Im dłuższy okres picia alkoholu tym silniejszy zespół abstynencyjny, nawet stanowiący zagrożenie dla życia.
  • ZMIANA TOLERANCJI NA ALKOHOL-najczęściej obserwuje się wzrost tolerancji organizmu na alkohol, czyli więcej wypicia alkoholu potrzeba aby uzyskać ulgę, relaks, zadowolenie niż wcześniej.
  • KONCENTRACJA ŻYCIA WOKÓŁ ALKOHOLU-objaw, w którym najważniejszy staje się alkohol, nie ma zainteresowania dotychczasowymi hobby, wszystko co wcześniej było ważne dla osoby uzależnionej schodzi na plan dalszy