Schorzenie XXI wieku – Leczenie depresji Poznań

Leczenie depresji Poznań – czym tak naprawdę jest depresja?

Leczenie depresji Poznań Ośrodek. Depresja jest schorzeniem, które spośród wszystkich chorób odpowiada za największą liczbę zgonów. Mimo to przez wielu choroba ta wciąż jest lekceważona. Jest to ciężkie zaburzenie, którego nie można bagatelizować. Czym jednak tak naprawdę jest depresja? Na czym polega leczenie depresji Poznań?

Czym jest depresja?

Leczenie depresji Poznań.

Od lat schorzenie to jest badane i analizowane przez naukowców z całego świata. Odkrywaniem coraz to nowych danych dotyczących choroby zajmują się lekarze psychiatrzy, jak również psychologowie. Z pewnością depresja jest również interesująca z socjologicznego punktu widzenia.

Warto zauważyć, że wedle różnych klasyfikacji rozróżnia się różne rodzaje depresji. Ponadto, depresja to schorzenie niejednorodne, przyjmujące rozmaite formy. Może ona występować jako etap bardziej złożonej choroby (np. w manii), albo w formie łagodnej, lecz przewlekłej, jako dystymia. Ponadto, występuje też tzw. depresja wielka, i to właśnie to schorzenie ma na myśli większość ludzi, mówiąc o depresji. Warto się zatem przyjrzeć, czym jest to schorzenie i jak w tym przypadku wygląda leczenie depresji Poznań.

Schorzenie dwuskładnikowe – leczenie depresji

Kiedyś uważano, iż depresja jest schorzeniem polegającym na znacznej obniżce nastroju. Dzisiaj jednak definicja ta jest już nieco zmodyfikowana. Obecnie większość specjalistów jest zgodna, iż depresja składa się z dwóch czynników, którymi są:

  • obniżony nastrój
  • brak energii

Osoby cierpiące na depresję często unikają wychodzenia z domu, mają problem z motywacją do pracy, ale też nie korzystają z przyjemności wymagających od nich jakiejkolwiek większej aktywności. W skrajnych przypadkach pacjent ma poważny problem ze wstaniem z łóżka.

Kwestia braku energii przez wielu latami była niedoceniana. Dzisiaj jednak już wiadomo, że jest to bardzo ważny element choroby. Odkrycie to wpłynęło pozytywnie na leczenie depresji Poznań, gdyż terapeuci skupiają się teraz na odpowiednich aspektach choroby. Dzięki zmianom w sposobie leczenia depresji specjaliści potrafią dziś skuteczniej zapobiegać samobójstwom. Rzecz w tym, iż jak się powszechnie uważa, leki antydepresyjne zwykle w pierwszej kolejności przywracają energię, a dopiero później poprawiają nastrój. Często pacjenci nie decydują się na ostateczny krok, gdyż po prostu nie mają na to siły. Natomiast kiedy ją odzyskują, a nadal towarzyszy im fatalny nastrój, nic ich już nie powstrzymuje.

Jak przebiega leczenie depresji Poznań?

Wspomniano już, że depresja pojawia się w różnych formach. Niestety, również depresja wielka u każdego pacjenta przebiega inaczej. Co więcej, każdy człowiek w nieco odmienny sposób reaguje na poszczególne formy terapii. Tym samym leczenie depresji Poznań nigdy nie należy do najprostszych. Wyróżnić można dwie główne formy leczenia:

  • psychoterapia
  • farmakoterapia
Psychoterapia depresji

Pomoc psychologa jest absolutnie niezbędna w przypadku każdego chorego na depresję. Głównym zadaniem terapeuty jest zmiana nastawienia pacjenta do świata. Ażeby wyjść zwycięską ręką z choroby, pacjent musi zacząć postrzegać świat i przyszłość bardziej pozytywnie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że psychoterapia może przyjmować rozmaite kształty, w zależności od tego, jaką szkołę psychologii prezentuje psychoterapeuta. Przykładowo, niektórzy szukają przyczyn choroby, a następnie próbują uporać się z nierozwiązanymi problemami z przeszłości. Inni natomiast zwracają uwagę tylko na to, co jest teraz, skupiając się jedynie na objawach.

Leczenie depresji Poznań – Stosowana farmakoterapia

Nie w każdym przypadku pacjent z depresją jest zmuszony zażywać leki. Niemniej często specjaliści zalecają korzystanie z leków, które jak udowodniono, zwiększają skuteczność psychoterapii. Najpopularniejsze rodzaje leków, które przepisuje się dziś pacjentom z depresją, są:

  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
  • trójpierścieniowe leki antydepresyjne (TLPD)

Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny to leki najnowszej generacji. Po przedostaniu się do synaps nerwowych wydłużają działanie neuroprzekaźnika – serotoniny. Wiele badań wykazało, iż poziom serotoniny koreluje z poczuciem zadowolenia, stąd tak samo jak dopamina, serotonina nazywana jest często hormonem szczęścia. Leki trójpierścieniowe również działają poprzez wychwyt zwrotny, i to nie tylko serotoniny, ale również dopaminy i noradrenaliny. Jednakże są to leki starszej generacji, które zwykle cechują się niższą skutecznością.

Leczenie depresji Poznań Kontat