Leczenie depresji i zaburzeń lękowych – kiedy należy zgłosić się do specjalisty?

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych. Depresja jest nadal mało znanym zaburzeniem. Leczenie depresji i zaburzeń lękowych jest jednak możliwe dzięki nowoczesnym metodom. Przede wszystkim na początku trudno ją zdiagnozować, dlatego pacjenci zgłaszają się zbyt późno po pomoc. Często okazuje się, że jest to już zaawansowane stadium choroby. Mylona z chandrą jesienną albo zwykłym obniżeniem nastroju sieje spustoszenie w organizmie chorej osoby. Jak więc rozpoznać objawy depresji?

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych – Niepokojąco długo utrzymujący się zły nastrój

Osoby z depresją ciągle mają zły humor. Często skarżą się na problemy z wahaniem się nastroju oraz odczuwają smutek. Nie są to jednak pojedyncze dni, ale całe tygodnie, czy miesiące. Nawet te czynności, które niegdyś sprawiały radość, nie poprawiają humoru, a stan chorego nie zmienia się.

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych – Złemu nastrojowi towarzyszy pogorszenie samopoczucia

Osoba chora na depresję często skarży się na bóle głowy, uczucie senności, czy zagubienia. Mimo wysypiania się i odpowiedniej dawki odpoczynku wciąż czuje się rozdrażniona i chce jej się spać.

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych – Lęk przed innymi osobami

Spotkanie z ludźmi napawa chorą osobę lękiem. Obawia się oceny innych, nie lubi wychodzić do towarzystwa. Przed spotkaniem, nawet ze znajomymi odczuwa dyskomfort. Jest raczej zamknięta w sobie i niedostępna. Nie jest to oznaka, że jest typem samotnika, bowiem samotnicy wolą spędzać czas we własnym towarzystwie, jednak spotkania z innymi nie napawają ich lękiem ani nie wywołują ataku paniki.

Leczenie depresji i zaburzeń lękowych – Zaniedbanie własnego wyglądu

Powinno zaniepokoić nas, kiedy znana nam osoba, która zawsze o siebie dbała przestaje np. zmieniać ubrania, czy dbać o fryzurę. Osoby z depresją często unikają ludzi, ponieważ nie mają ochoty dbać o swój wygląd. Twierdzą, że nie zasługują na to, by ładnie się prezentować. Nie odczuwają również takiej potrzeby. Leczenie depresji i zaburzeń lękowych powinno sprawić, że chora osoba zechce zadbać o swój wygląd.

Leczenie depresji – Zaniechanie aktywności

Chorzy na depresję często zaniedbują swoje dawne aktywności. Może być to porzucenie hobby, czy zaprzestanie ćwiczeń fizycznych. Nie mając siły na swoje pasje porzucają je, co może mieć na nich zły wpływ i pogłębić zły nastrój.

Ośrodek leczenia depresji Poznań – Szukanie poprawiaczy nastroju

Osoby z depresją często sięgają po różne metody, które ich zdaniem poprawiają nastrój. Mogą być to zakupy albo gra w gry video. Takie spędzanie wolnego czasu nie jest złe, jeśli odpręża chorą osobę, ale często nawet takie niewinne sposoby na poprawę nastroju mogą stać się nałogiem. Osoby z problemem z depresją wpadają w nałóg łatwiej, ponieważ w nim szukają pocieszenia oraz zwiększenia poczucia własnej wartości. Jest to droga bez wyjścia, ponieważ emocje są jedynie tłumione i nie poznaje się ich przyczyn, ani nie stara się ich zrozumieć.

Prywatny ośrodek leczenia depresji – Samookaleczanie się

Osoby chorujące na depresję często nienawidzą się, dlatego dochodzi u nich do autoagresji. Może być to wyrywanie sobie włosów, czy cięcie się ostrym narzędziem. Są to dość skrajne przypadki, ale niestety często spotykane. W ten sposób takie osoby wyładowują swój stres i agresję. Wewnętrznie jednak czują się z tym źle i pragną jedynie zauważenia ich problemu.

Depresja nie jest łatwa w diagnostyce, ponieważ istnieją różne jej stopnie. Z pomocą specjalisty można jednak pomóc takiej osobie. Ważne jest wczesne rozpoznanie, które pozwoli na szybsze leczenie depresji i zaburzeń lękowych.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!