DEPRESJA SUPERMANA

Depresja to najbardziej rozprzestrzeniająca się choroba cywilizacyjna. Mężczyzna w depresji nie staje się chorym mężczyzną. On przestaje być mężczyzną. Gdy chłop jak dąb nie tylko mówi, że nie jest w stanie pójść do roboty, ale nawet nie wstaje z łóżka, a jak się mu robi o to awanturę, to zaczyna płakać-budzi tylko politowanie.

Wielu mężczyzn nie tylko zaprzecza depresji, ale również nakłada rozmaite maski. Ucieka w alkoholizm, hazard, rzadziej w seks. Bardzo trudno w naszej kulturze być mężczyzną w depresji.

Mężczyźni postrzegają depresję jako atak na ich męskość, niezależność, poczucie kontroli nad własnym życiem. Mężczyźni w depresji są nie tyle chorzy, co przestają być „prawdziwymi mężczyznami”.  W naszej kulturze mężczyzna ma zadania do wykonania, ma działać. Jeśli nie może-przestaje być mężczyzną. Mężczyzna w depresji nie staje się chorym mężczyzną, on przestaje być mężczyzną.

Choroba ta powszechnie uważana jest za przypadłość typowo kobiecą. Tymczasem wiadomo, że cierpi na nią 6 milionów mężczyzn, nie jest zbadane ilu ma depresję, nie wiedząc o tym lub ukrywając się ze wstydu, że to takie kobiece.

1. Męska perspektywa

Wiele kobiet cierpi na depresję poporodową, ale mało mówi się, co w tej sytuacji przeżywa mężczyzna. Ten, który czuje się odpowiedzialny za rodzinę. Aspekt dźwigania na swoich ramionach utrzymania partnerki, dzieci jest bardzo stresogenny. Z tej perspektywy praca mężczyzny, jego kariera nabiera szerszego znaczenia niż osobiste ambicje. Przekonanie, że musi się sprawdzić, może stać się przyczyną depresji.

2. Specyficzne objawy

Mężczyźni rzadziej niż kobiety narzekają i szukają pomocy, kiedy zaczynają im dokuczać takie objawy nieleczonej depresji jak: problemy ze snem, bóle głowy, zmęczenie, apatia czy smutek. Oni radzą sobie inaczej: zapadają się w sobie przed komputerem, krzyczą na żonę lub wściekają się na kelnera.

3. Alkohol a depresja

Badanie przeprowadzone w Yale University pokazało, że mężczyźni i kobiety inaczej reagują na stres. Kobiety – lękiem i smutkiem, mężczyźni – sięgają po alkohol, co tylko nasila objawy depresji.

4. Rola stresu

Właśnie stres jest główną przyczyną depresji u mężczyzn, a najczęściej związany jest z pracą i środowiskiem zawodowym. Napięcie to jest tak wysokie, że odbija się na zdrowiu psychicznym.

źródło: http://zwierciadlo.pl/psychologia/relacje-spoleczne/depresja-u-mezczyzny-12-faktow